Jak prawidłowo dbać o oczy?

 Dlaczego warto dbać o oczy

Oczy to jeden z najważniejszych ludzkich organów, którego niestety nie można niczym zastąpić. W związku z tym trzeba o nie wyjątkowo dbać i pilnować, by nic im nie zagrażało. A niebezpieczeństw jest naprawdę dużo. Po pierwsze monitory komputerów i telewizorów, które emitują szkodliwe promieniowanie. Ludzie pracujący w biurze są nieustannie narażeni na tego typu czynniki, lecz tak naprawdę nie mają innego wyjścia, bo na tym polega specyfika ich pracy. Jedyne co można w tej sprawie zrobić, to używać okularów z antyrefleksem do czytania czy pisania na komputerze.

Przerwy od pracy

Wskazane są też krótkie przerwy w pracy, tak by oczy wypoczęły. Można w tym czasie wykonać rozluźniające ćwiczenia korekcyjne. Polegają one przede wszystkim na skierowanie wzroku na obrazy za oknem i ponownym patrzeniu się na ścianę. Ta pierwsza czynność służy temu, by oderwać wzrok od ekranu komputera. Jak powszechnie wiadomo, zieleń korzystnie wpływa na regenerację oka i widzenie ogólne. Ta druga, czyli skręcanie głowy służy natomiast rozluźnieniu mięśni karku, które są napięte podczas pracy przy komputerze.

Krople do oczu

Bóle karku i tak zwana rwa ramienna mogą z kolei pogarszać ostrość widzenia. Dlatego tak ważne jest, żeby podczas przerwy w pracy poćwiczyć zarówno oczy, jak i cały tułów. Zmęczone, podrażnione oczy powinno się też stale nawilżać, bo istotne jest, żeby gałka oczna nie uległa przesuszeniu. Gdy tak się dzieje, wtedy oko robi się czerwone, łzawi, swędzi i piecze. W takim przypadku trzeba użyć kropli, które nie tylko nawilżają, ale i są w stanie usunąć stan zapalny. Krople ze świetlikiem łączą obie te cechy, dlatego są najpopularniejsze na rynku.

Zbilansowana dieta

Używanie medykamentów jest istotne, ale równie ważne dla oczu jest odpowiednia dieta. Najlepiej by była bogata w zielone warzywa takie jak: szpinak, jarmuż, brokuły, cukinia, kapusta i koper. Warzywa te są bogate w luteinę, a ta jak powszechnie wiadomo, chroni oczy przed ultrapromieniowaniem i spowalnia procesy zużywania się plamki żółtej. Nie zaszkodzi, jeśli w naszej diecie będą też żółte i czerwone warzywa takie jak: marchew, kukurydza, ziemniaki dynia, papryka i czerwone winogrona. One z kolei zabierają znaczne ilości witaminy A- wspomaga ona zdrowie oczu i zapobiega tak zwanej kurzej ślepocie. Cierpią na nią osoby, którym właśnie brakuje tej witaminy.

Uważaj na złe nawyki

Profilaktyka oczu to nie tylko łykanie suplementów, zakraplanie spojówek czy zdrowa dieta, bo te czynniki są owszem istotne, ale najważniejsze są codzienne przyzwyczajenia. To złe nawyki najbardziej rujnują nasze oczy. Na przykład zwykłe czytanie książki po ciemku lub w półmroku- to bardzo zły pomysł. Pokój, w którym czytamy, powinien być dobrze oświetlony, bo od jasności i intensywności światła, zależy, jak szybko męczy się oko. Równie ważna jest postawa naszego ciała, jeśli światło pada pod odpowiednim kontem, wtedy oko jest zdolne do lepszej akomodacji, a to sprawia, że nie zachodzi mgłą, ani nie łzawi.

Ochrona przed słońcem

Powinniśmy również pamiętać, by w słoneczne dni zakładać ciemne okulary. One chronią nas przed zbyt ostrym światłem słonecznym. Zbyt długie patrzenie w słońce może powodować, że obraz będzie zamazany i pojawią się mroczki. Trzeba tez uważać podczas prac remontowych, spawania metali, bo wtedy oczy są narażone na urazy mechaniczne. Zasypanie narządu wzroku wapnem palonym czy ciało obce może spowodować całkowitą ślepotę. Dlatego też, gdy już dojdzie do takiego wypadku, należy jak najszybciej udać się do specjalisty. On na pewno będzie wiedział jak temu zaradzić. Wiadomo przecież, że tu liczy się czas.