Jak działa oko? Jakie choroby mu zagrażają?

Jak funkcjonuje nasz aparat wzroku?

Oczy są jednym z ważniejszych narządów ludzkich, to dzięki nim widzimy cały otaczający nas świat, to dzięki nim widzimy wiosną kwitnące kwiaty, zieloną trawę. Jesienią za to widzimy pola mieniące się złotymi kłosami. Oko dostarcza około 80% informacji o otoczeniu. Kiedy wzrok zaczyna płatać nam figle i zamiast, pięknych fioletowych krokusów, widzimy jedynie fioletowe plamy, warto zweryfikować jakość widzenia u optyka. W salonie optycznym, fachowcy pomogą dobrać odpowiednie okulary lub szkła kontaktowe, aby nasz wzrok znów był taki jak kiedyś i żebyśmy mogli podziwiać piękno świata.

Podstawowe problemy ze wzrokiem?

Podstawowymi problemami ze wzrokiem jest krótkowzroczność i nadwzroczność. Czym się one charakteryzują? W przypadku nadwzroczności najczęściej obraz widziany z bliska jest niewyraźny. Pojawiają się problemy z wykonaniem prostych czynności takich jak nawleczenie igły. Ale gdy odsuniesz ją od oczu, widzisz dobrze. nadwzroczność jest szczególnie uciążliwa podczas czytania. W przypadku krótkowzroczności sytuacja jest odwrotna. Obraz widziany blisko jest ostry i wyraźny z kolei to co daleko wydaje się rozmazane. Choroba w bardziej zaawansowanym stadium sprawia że odległość, przy której chorzy widzą maleje. Oprócz problemów widzeniem mogą pojawić się również inne dolegliwości takie jak ból głowy czy napięcie gałek ocznych.

W przypadku zdiagnozowania takich objawów u siebie lub kogoś z naszych bliskich powinniśmy udać się do specjalisty. Nasz salon optyczny oferuje wiele modeli modnych oprawek i wysokiej jakości szkieł, te pomoże dobrać profesjonalny optyk w mieście Olsztyn. Warto pamiętać o wyborze wysokiej jakości szkieł i oprawek, jest to wydatek na dłuższy okres czasu, a dobrego wzroku nie kupimy za żadne pieniądze.

Jak to wszystko działa?

Aby lepiej zrozumieć jak powstają problemy ze wzrokiem, należy zrozumieć jak działa oko. Narząd wzroku zbudowany jest z gałki ocznej, która odbiera wrażenia wzrokowe, dróg wzrokowych, które przewodzą bodźce wzrokowe oraz ośrodków wzrokowych w korze mózgu, w których obraz jest przetwarzany. Gdy patrzymy na jakiś obiekt, promienie światła wyłapywane są przez wypukłą, przezroczystą rogówkę. Kolejną „warstwą” oka jest ciecz wodnista, przez którą przenikają promienie świetlne, a następnie docierają do źrenicy i wpadają do oka. Źrenica działa jak aparat fotograficzny, a w zasadzie jak jego przesłona. Gdy jest jasno zwęża się a w ciemności rozszerza regulując przepływ ciepła. W przypadku problemów ze skurczami, nasze soczewki nie przyjmują odpowiedniego kąta i widzimy niewyraźnie, ponieważ promienie załamują się w niej pod złymi kątami i nie skupiają się w soczewce. Dobrze dobrane szkła lub soczewki w salonie optycznym pomogą zniwelować tę wadę.

Soczewka, dzięki specjalnym receptorom, zamienia promienie świetlne na impulsy elektryczne. Za widzenie w dzień odpowiadają światłoczułe czopki, w nocy zaś pręciki. A następnie dzięki nerwowi wzrokowemu, impulsy trafiają do mózgu, gdzie są odpowiedni interpretowane. Największa liczba komórek światłoczułych znajduje się w siatkówce a dokładnie w jej centrum – plamce żółtej. To dzięki niej widzimy wyraźnie to co mamy na wprost oczu. Ciało szkliste które znajduje się między soczewką a siatkówką opowiada za utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w oku.

Podsumowanie

Warto pamiętać, że słaby wzrok lub źle dobrane szkła (soczewki), mogą być przyczyną uporczywych bóli głowy, oraz pogarszającego się jeszcze bardziej wzroku. Tak więc, warto kontrolować, jakość widzenia w salonie optycznym i dbać o odpowiednią dietę.